Footbag

Footbag jest zbiorem zręcznościowych dyscyplin sportowych, polegających na podbijaniu nogami małej piłeczki, zwanej także „zośką”. Gra w „zośkę” ma w Polsce długą tradycję i pamiętają ją nawet najstarsi obywatele naszego kraju. „Zośka”, na świecie znana pod nazwą „Footbag”, ma postać małej (ok. 5 cm średnicy) piłeczki uszytej z materiału, wypełnionej plastikowym granulatem, piaskiem, metalowym śrutem lub innym sypkim materiałem. „Zośkę” w najprostszej formie gry, należy tak podbijać nogami, by nie spadła na ziemię. Na podstawie takiej aktywności powstał sport Footbag.
W Footbagu wyróżniamy 3 podstawowe dyscypliny: Footbag Freestyle, Footbag Net oraz Footbag Golf.


Footbag Freestyle

Mistrzowie Świata w Mixed Doubles Freestyle - Gosia i Wiktor Dębscy

Footbag Freestyle czyli styl wolny, polega na wykonywaniu sztuczek, ewolucji, tzw „trików” niewielką materiałową piłeczką („Zośką”), za pomocą nóg. Podczas zawodów uczestnicy prezentują choreografię do muzyki, która łączy umiejętności techniczne zawodnika z artystyczną formą występu przed publicznością. System sędziowania i rozgrywania najważniejszych konkurencji Footbag Freestyle’u jest zbliżony do zasad łyżwiarstwa figurowego na lodzie.


Footbag Net

Wielokrotny Mistrz Świata w Footbag Net - Manuel Bouchard (Kanada) vs Florian Goetze (Niemcy)

Jest to gra kortowa odbywająca się na boisku o wymiarach boiska do badmintona, z siatką zawieszoną na wysokości 1,5 metra, rozgrywana pojedynczo lub w parach. Podobnie jak we freestyle’u, w grze można używać jedynie nóg. Punkty zdobywane są w momencie kontaktu „Zośki” z polem przeciwnika, lub gdy rywal dopuści się wybicia piłki w out. Footbag Net łączy w sobie kortową strategię tenisa z strategią serw-i-ścięcie znaną z siatkówki. Mecze Footbag Net przynoszą wiele emocji zarówno widzom jak i samym zawodnikom. Zawodnicy używają bardzo widowiskowych technik ataku tak jak zbicie podeszwą czy atak “przewrotką”.


Footbag Golf 

W tej konkurencji podobnie, jak w klasycznym golfie celem jest wbicie piłeczki (footbaga) do dołka, w jak najmniejszej ilości uderzeń. Różnica polega na tym, że nie używamy tu kijów, a własnych nóg. Footbag Golf jest świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, gdzie oprócz rywalizacji młodzi ludzie mogą także poznawać i podziwiać przyrodę, ponieważ tę dyscyplinę najlepiej jest uprawiać na świeżym powietrzu (np. w parku).

Footbag Golf w Pałacu Królewskim na Wilanowie