17th Annual German Footbag Open

Tournament Results

17th Annual German Footbag Open

Contact:

Eurik Lindner

E-mail: eurik@footbag.org
Phone: 004915118339019
Location:
An den Röthen 29
Frankfurt, Hessen
Germany

Online registration CLOSED

See who's registered
Location:
Fachhochschule Sports Hall
Frankfurt, Hessen, Germany
Events Offered:
Footbag Net: Open Singles Net, Open Doubles Net, Mixed Doubles Net, Woman Doubles Net,
Intermediate Singles Net, Intermediate Doubles Net.
Freestyle: Open Routine, Circle Contest.
sideline-event: shred und request
All events happen if at least 4 players/teams registered. Otherwise events may be merged
together.


Manually Entered Results

Results:
Seeding	Double Net:
1.       Greg Lima / Arthur Ledain
2.	 Matti Pohjola / Janne Uusitalo
3.	 Chris Löw / Yassin Khateeb
4.	 Andreas Wolff / Uli Haase
5.	 Eurik Lindner / Markus Kaspczak
6.	 Tammo Rockel / Robin Püchel
7.	 Manu Kruse / Felix Ostwaldt 
8. 	 Justin Sexton / Tuomas Kärki
9.	 Lisa Übele / Kerstin Anhuth
10. 	 Philip Schäfer / Stefan Nold
11. 	 Sam Maleki / Faris Barakat
12.	 Nazly Safarzadeh / Tanja Abt

Results Double Net:		
1. 	Greg Lima / Arthur Ledain	
2.	Matti Pohjola / Janne Uusitalo	
3.	Chris Löw / Yassin Khateeb (Deutscher Meister)
4.  	Andreas Wolff / Uli Haase	
5. 	Justin Sexton / Tuomas Kärki	
6.	Eurik Lindner / Markus Kaspczak	
7.	Sam Maleki / Faris Barakat	
8.	Manu Kruse / Felix Ostwaldt 	
9.	Tammo Rockel / Robin Püchel	
10.	Philip Schäfer / Stefan Nold	
11.	Lisa Übele / Kerstin Anhuth	
12.	Nazly Safarzadeh / Tanja Abt	

Seeding	Single Net:
1.	Tuomas Kärki
2. 	Yassin Khateeb
3.   	Matti Pohjola
4.	Andreas Wolff
5.	Tammo Rockel
6.	Robin Püchel
7.	Sam Maleki
8.	Stefan Nold
9.	Felix Ostwaldt
10. 	Eurik Lindner
11.	Tanja Abt
12.	Nazly Safarzadeh

Results	Single Net:	
1.	Tuomas Kärki	
2.	Matti Pohjola	
3.	Andreas Wolff (Deutscher Meister)
4.	Sam Maleki	
5.	Tammo Rockel	
6.	Yassin Khateeb	
7.	Stefan Nold	
8.	Robin Püchel	
9.	Felix Ostwaldt	
10.	Eurik Lindner	
11.	Tanja Abt	
12.	Nazly Safarzadeh	

Seeding	Mixed Net:
1.	Kerstin Anhuth / Flo Götze
2.	Lisa Übele / Andi Wolff
3.	Tanja Abt / Eurik Lindner
4.	Nazly Safarzadeh / Janis Thal

Results	Mixed Net:	
1.	Lisa Übele / Andi Wolff	(Deutscher Meister)
2.	Kerstin Anhuth / Flo Götze	
3.	Tanja Abt / Eurik Lindner	
4.	Nazly Safarzadeh / Janis Thal	



Freestyle Open Circle Contest:
1. 	Christopher Schillem
2. 	Andreas Nawrath
3. 	Marco Hartig

Freestyle Open Routines:
1.	Andreas Nawrath 
2. 	Christopher Schillem
3. 	Marco Hartig

Event Details:
! ! ! WANTED ! ! ! 
Freestyle coordinator and jury members

Registration fee: 15,-¤ = no Food, no Shirts - only Water for Players
 
Event Schedule 
Friday: 
 16:00                  Players Meeting/Registration at the Sports Hall 
 18:00 – 22:00          Net Open tournament starts on time for Double Mixed
Saturday: 
 10:00                  Net Open tournament starts on time for Double Net
 10:00 – 13:00:         Pool Games - Best of 3 Games to 11
 13:00 – 14:30:         Consolation Round - Best of 3 Games to 15
 14:30 – 16:00:         Quarterfinals - Best of 3 Games to 15
 16:00 – 17:30:         Place 5-8 - Best of 3 Games to 15
 17:30 – 19:00:         Semifinals - Best of 3 Games to 21
 19:00 – 19:45:         Game Place 3 - Best of 3 Games to 21
 19:45 – 20:30:         Finale - Best of 3 Games to 21
Sunday: 
 10:00                  Net Open tournament starts on time for Single Net
 10:00 – 11:30:         Pool Games - Best of 3 Games to 11
 11:30 – 13:00:         Quarterfinals - Best of 3 Games to 15
 13:00 – 17:00:         Consolation Round - Best of 3 Games to 11
 17:00 – 17:45:         Semifinals - Best of 3 Games to 15
 17:45 – 18:30:         Game Place 3 - Best of 3 Games to 15
 18:30 – 19:30:         Finale - Best of 3 Games to 15

Eventsite 
Frankfurt University of Applied Sciences/ Fachhochschule Sports Hall
Building 2, Gleimstraße 3, 
Entrance: corner Kleiststraße/Gleimstraße 

important Information:

Due to the short time and the refugee situation in Frankfurt we could not get
a hall big enough.
The sports hall from the Frankfurt University of Applied Sciences is very very
small!!
We have only 3 Courts and they are very close together and the ceiling is not
very high.
Means we have to expect a lot of "Bag on" and we have a tight schedule to have
as many games as possible.
Maybe some of the Consolation games must be canceled!


Infos at http://www.frankfurtfootbag.de/gfo2015
Visit us https://www.facebook.com/events/760236567432208/

Results:
Seeding	Double Net:
1.       Greg Lima / Arthur Ledain
2.	 Matti Pohjola / Janne Uusitalo
3.	 Chris Löw / Yassin Khateeb
4.	 Andreas Wolff / Uli Haase
5.	 Eurik Lindner / Markus Kaspczak
6.	 Tammo Rockel / Robin Püchel
7.	 Manu Kruse / Felix Ostwaldt 
8. 	 Justin Sexton / Tuomas Kärki
9.	 Lisa Übele / Kerstin Anhuth
10. 	 Philip Schäfer / Stefan Nold
11. 	 Sam Maleki / Faris Barakat
12.	 Nazly Safarzadeh / Tanja Abt

Results Double Net:		
1. 	Greg Lima / Arthur Ledain	
2.	Matti Pohjola / Janne Uusitalo	
3.	Chris Löw / Yassin Khateeb (Deutscher Meister)
4.  	Andreas Wolff / Uli Haase	
5. 	Justin Sexton / Tuomas Kärki	
6.	Eurik Lindner / Markus Kaspczak	
7.	Sam Maleki / Faris Barakat	
8.	Manu Kruse / Felix Ostwaldt 	
9.	Tammo Rockel / Robin Püchel	
10.	Philip Schäfer / Stefan Nold	
11.	Lisa Übele / Kerstin Anhuth	
12.	Nazly Safarzadeh / Tanja Abt	

Seeding	Single Net:
1.	Tuomas Kärki
2. 	Yassin Khateeb
3.   	Matti Pohjola
4.	Andreas Wolff
5.	Tammo Rockel
6.	Robin Püchel
7.	Sam Maleki
8.	Stefan Nold
9.	Felix Ostwaldt
10. 	Eurik Lindner
11.	Tanja Abt
12.	Nazly Safarzadeh

Results	Single Net:	
1.	Tuomas Kärki	
2.	Matti Pohjola	
3.	Andreas Wolff (Deutscher Meister)
4.	Sam Maleki	
5.	Tammo Rockel	
6.	Yassin Khateeb	
7.	Stefan Nold	
8.	Robin Püchel	
9.	Felix Ostwaldt	
10.	Eurik Lindner	
11.	Tanja Abt	
12.	Nazly Safarzadeh	

Seeding	Mixed Net:
1.	Kerstin Anhuth / Flo Götze
2.	Lisa Übele / Andi Wolff
3.	Tanja Abt / Eurik Lindner
4.	Nazly Safarzadeh / Janis Thal

Results	Mixed Net:	
1.	Lisa Übele / Andi Wolff	(Deutscher Meister)
2.	Kerstin Anhuth / Flo Götze	
3.	Tanja Abt / Eurik Lindner	
4.	Nazly Safarzadeh / Janis Thal	



Freestyle Open Circle Contest:
1. 	Christopher Schillem
2. 	Andreas Nawrath
3. 	Marco Hartig

Freestyle Open Routines:
1.	Andreas Nawrath 
2. 	Christopher Schillem
3. 	Marco Hartig
Created Thursday, October 15th, 2015, 05:20am (PDT); last update Wednesday, February 3rd, 2016, 04:50am (PST).
Copyright © 2017, International Footbag Players' Association, Inc., a U.S. 501(c)(3) non-profit corporation. All rights reserved. PRIVACY POLICY DONATE NOW