16th Annual IFPA European Footbag Championships

Tournament Results

16th Annual IFPA European Footbag Championships

Contact:

Matti Pohjola

E-mail: mohkale@footbag.org
Phone: +358 40 3024749
Location:
Turku
Finland

Online registration CLOSED

See who's registered
Location:
Caribia Arena (& Samppalinna Sports Hall)
Turku, Finland
Host Club:
Events Offered:
Open & Women's & Intermediate net and freestyle events

Results for 16th Annual IFPA European Footbag Championships (2014)

Open Singles Net:

  1. Karim Daouk (Switzerland)
  2. Florian Goetze (Germany)
  3. Tuomas Kärki (Finland)
  4. Matti Pohjola (Finland)
  5. Arthur Ledain (France)
  6. Andreas Wolff (Germany)
  7. Yassin Khateeb (Germany)
  8. Greg Lima (France)
  9. Antonio Fritsch (Germany)
  10. Wiktor Debski (Poland)
  11. Guillaume Degat (France)
  12. Jyri Ilama (Finland)
  13. Grischa Tellenbach (Switzerland)
  14. François Pelletier (Canada)
  15. Piia Tantarimäki (Finland)
  16. Oskari Forstén (Finland)
  17. Yves Mingard (Switzerland)
  18. Hakan Hellberg (Sweden)
  19. Janne Pesonen (Finland)
  20. Tuukka Antikainen (Finland)
  21. Jakub Grabarczyk (Poland)
  22. Nicolas De Zeeuw (France)
  23. Michal Rog (Poland)
  24. Simon Voss (Germany)
  25. Faris Barakat (Germany)
  26. Pawel Rozek (Poland)
  27. Benjamin De Bastos (France)
  28. Renato Zülli (Switzerland)
  29. Michael Stefanelli (Canada)
  30. Miquel Clemente (France)
  31. Kerstin Anhuth (Germany)
  33. Ilkka Malin (Finland)
  34. Ville Laakso (Finland)
  35. Samppa Hynninen (Finland)
  36. Santeri Karvinen (Finland)
  37. Gosia Debska (Poland)

Open Doubles Net:

  1. Florian Goetze / Yves Kreil (Germany)
  2. Greg Lima / Arthur Ledain (France)
  3. Matti Pohjola / Janne Uusitalo (Finland)
  4. Karim Daouk (Switzerland) / François Pelletier (Canada)
  5. Jani Säntti / Oskari Forstén (Finland)
  6. Antonio Fritsch / Yassin Khateeb (Germany)
  7. Grischa Tellenbach (Switzerland) / Tuomas Kärki (Finland)
  8. Manuel Kruse / Simon Voss (Germany)
  9. Andreas Wolff / Uli Haase (Germany)
  10. Tuukka Antikainen / Janne Pesonen (Finland)
  11. Wiktor Debski (Poland) / Eurik Lindner (Germany)
  12. Miquel Clemente / Guillaume Degat (France)
  13. Nicolas De Zeeuw (France) / Hakan Hellberg (Sweden)
  14. Jukka Peltola / Jyri Ilama (Finland)
  15. Jakub Grabarczyk / Pawel Rozek (Poland)
  16. Piia Tantarimäki (Finland) / Kerstin Anhuth (Germany)
  17. Alex Bartsch / Faris Barakat (Germany)
  18. Ilkka Malin (Finland) / Michael Stefanelli (Canada)
  19. Renato Zülli / Yves Mingard (Switzerland)
  20. Benjamin De Bastos (France) / Michal Rog (Poland)
  21. Samppa Hynninen / Ville Laakso (Finland)
  22. Santeri Karvinen (Finland) / Julia Klouda (Russia)

Open Singles Routines:

  1. Václav Klouda (Czech Republic)
  2. Evan Gatesman (USA)
  3. Toni Pääkkönen (Finland)
  4. Andreas Nawrath (Germany)
  5. Anssi Sundberg (Finland)
  6. Aleksi Airinen (Finland)
  7. Mikko Lepisto (Germany)
  8. Jakub Grabarczyk (Poland)
  9. Lauri Airinen (Finland)
  9. Santeri Karvinen (Finland)
  11. Tuomas Riisalo (Finland)

Open Shred:30:

  1. Toni Pääkkönen (Finland)  238 
  2. Aleksi Airinen (Finland)  224.5 
  3. Mikko Lepisto (Germany)  187.5 
  4. Evan Gatesman (USA)  187 
  5. Andreas Nawrath (Germany)  116.6 

Open Circle Contest:

  1. Evan Gatesman (USA)
  2. Václav Klouda (Czech Republic)
  3. Toni Pääkkönen (Finland)
  4. Aleksi Airinen (Finland)
  5. Mikko Lepisto (Germany)
  5. Andreas Nawrath (Germany)
  7. Jakub Grabarczyk (Poland)
  7. Tuomas Riisalo (Finland)
  7. Lauri Airinen (Finland)
  7. Santeri Karvinen (Finland)

Open 2-Square:

  1. Wiktor Debski (Poland)
  2. Michal Rog (Poland)
  3. Pawel Rozek (Poland)
  4. Caroline Birch (Australia)

Manually Entered Results

Open Doubles Net:
1. Florian Goetze & Yves Kreil, Germany
2. Arthur Ledain & Greg Lima, France
3. Matti Pohjola & Janne Uusitalo, Finland
4. Karim Daouk & François Pelletier, Switzerland/Canada
5. Oskari Forstén & Jani Säntti, Finland
6. Antonio Fritsch & Yassin Khateeb, Germany
7. Tuomas Kärki & Grischa Tellenbach, Finland/France
8. Manuel Kruse & Simon Voss, Germany
9. Uli Haase & Andreas Wolff, Germany
10. Tuukka Antikainen & Janne Pesonen, Finland
11. Wiktor Debski & Eurik Lindner, Poland/Germany
12. Miquel Clemente & Guillaume Degat, France
13. Nicolas De Zeeuw & Hakan Hellberg, France/Sweden
14. Jyri Ilama & Jukka Peltola, Finland
15. Jakub Grabarczyk & Pawel Rozek, Poland
16. Kerstin Anhuth & Piia Tantarimäki, Germany/Finland
17. Faris Barakat & Alex Bartsch, Germany
18. Ilkka Malin & Michael Stefanelli, Finland/Canada
19. Yves Mingard & Renato Zülli, Switzerland
20. Benjamin De Bastos & Michal Rog, France/Poland
21. Samppa Hynninen & Ville Laakso, Finland
22. Santeri Karvinen & Julia Tikhomirova, Finland/Russia

Mixed Doubles Net:
1. Oskari Forstén & Piia Tantarimäki, Finland
2. Greg Lima & Kerstin Anhuth, France/Germany
3. Yves Kreil & Julia Tikhomirova, Germany/Russia
4. Wiktor Debski & Gosia Debska, Poland

Open Singles Net:
1. Karim Daouk, Switzerland
2. Florian Goetze, Germany
3. Tuomas Kärki, Finland
4. Matti Pohjola, Finland
5. Arthur Ledain, France
6. Andreas Wolff, Germany
7. Yassin Khateeb, Germany
8. Greg Lima, France
9. Antonio Fritsch, Germany
10. Wiktor Debski, Poland
11. Guillaume Degat, France
12. Jyri Ilama, Finland
13. Grischa Tellenbach, France
14. François Pelletier, Canada
15. Piia Tantarimäki, Finland
16. Oskari Forstén, Finland
17. Yves Mingard, Switzerland
18. Hakan Hellberg, Sweden
19. Janne Pesonen, Finland
20. Tuukka Antikainen, Finland
21. Jakub Grabarczyk, Poland
22. Nicolas De Zeeuw, France
23. Michal Rog, Poland
24. Simon Voss, Germany
25. Faris Barakat, Germany
26. Pawel Rozek, Poland
27. Benjamin De Bastos, France
28. Renato Zülli, Switzerland
29. Michael Stefanelli, USA
30. Miquel Clemente, France
31. Kerstin Anhuth, Germany
33. Ilkka Malin, Finland
34. Ville Laakso, Finland
35. Samppa Hynninen, Finland
36. Santeri Karvinen, Finland
37. Gosia Debska, Poland

Women's Singles Routines:
1. Jana Sassakova, Czech Republic
2. Tanja Salakka, Finland
3. Caroline Birch, Australia

Women's Circle Contest:
1. Jana Sassakova, Czech Republic
2. Caroline Birch, Australia
3. Tanja Salakka, Finland

Women's Shred 30:
1. Jana Sassakova, Czech Republic: 134,2
2. Tanja Salakka, Finland: 104,7
3. Caroline Birch, Australia: 75,3

Open Singles Routines:
1. Vasek Klouda, Czech Republic
2. Evan Gatesman, USA
3. Toni Pääkkönen, Finland
4. Andreas Nawrath, Germany
5. Anssi Sundberg, Finland
6. Aleksi Airinen, Finland
7. Mikko Lepistö, Finland
8. Kuba Grabarczyk, Poland

Open Circle Contest:
1. Evan Gatesman, USA
2. Vasek Klouda, Czech Republic
3. Toni Pääkkönen, Finland
4. Aleksi Airinen, Finland
5. Mikko Lepistö, Finland
5. Andreas Nawrath, Germany

Open Shred 30:
1. Toni Pääkkönen, Finland: 238,0
2. Aleksi Airinen, Finland: 224,5
3. Mikko Lepistö, Finland: 187,5
4. Evan Gatesman, USA: 187,0
5. Andreas Nawrath: 116,6

Open Request Contest:
1. Evan Gatesman, USA
2. Aleksi Airinen, Finland
3. Toni Pääkkönen, Finland
4. Felix Zenger, Finland

2-Square:
1. Wiktor Debski, Poland
2. Michal Rog, Poland
3. Pawel Rozek, Poland
4. Caroline Birch, Australia

All the information is on the Euros web site. Join Euros on Facebook here: http://on.fb.me/1kD3S5t
Created Thursday, January 9th, 2014, 11:18pm (PST); last update Sunday, July 20th, 2014, 12:21pm (PDT).
Copyright © 2017, International Footbag Players' Association, Inc., a U.S. 501(c)(3) non-profit corporation. All rights reserved. PRIVACY POLICY DONATE NOW