9e Open de France de Footbag

Tournament Results

9e Open de France de Footbag

Contact:

Grischa Tellenbach

E-mail: grischa.tellenbach@footbag.org
Location:
Geneva
Switzerland

Online registration CLOSED

See who's registered
Location:
Centre Sportif Carpentier
Paris, France
Events Offered:
Open, Women and intermediate Freestyle, Net and Golf

Results for 9e Open de France de Footbag (2007)

Open Singles Routines:

  1. Serge Kaldany (France)
  2. Karim Daouk (Switzerland)
  3. Jakob Wagner (Germany)
  4. Milan Benda (Czech Republic)
  5. Jan Struz (Czech Republic)
  6. Max Kerkhoff (Germany)
  7. Alexander Trenner (Austria)
  8. Yves Mingard (Switzerland)
  9. Pavel Cerveny (Czech Republic)
  9. Arthur Ledain (France)
  9. Jan Vlcek (Czech Republic)
  9. Sébastien Duchesne (Canada)
  13. Julien Apollonio (Switzerland)
  13. Jeremy Masselis (France)
  13. Slava Sidorin (Czech Republic)
  13. Augustin Tiffou (France)
  17. Klemens Längauer (Austria)
  17. Christoph Larndorfer (Austria)
  17. Julien Romiti (Belgium)
  17. Robin Püchel (Germany)

Women's Singles Routines:

  1. Tina Aeberli (Switzerland)
  2. Oxana Prikhodko (Russia)
  3. Jana Sassakova (Czech Republic)
  4. Johanna Nigisch (Austria)
  5. Paloma Mayo (Spain)

Open Shred:30:

  1. Serge Kaldany (France)
  2. Max Kerkhoff (Germany)
  3. Tina Aeberli (Switzerland)
  4. Jakob Wagner (Germany)
  5. Milan Benda (Czech Republic)
  6. Maxime Boucoiran (Belgium)
  7. Sébastien Duchesne (Canada)
  8. Rene Rühr (Israel)
  9. Dimitar Dimitrov (Bulgaria)
  10. Alexander Trenner (Austria)
  11. Karim Daouk (Switzerland)
  12. Jeremy Masselis (France)
  13. Julien Romiti (Belgium)
  14. Oxana Prikhodko (Russia)
  15. Yves Mingard (Switzerland)
  16. Julien Apollonio (Switzerland)

Open Sick 3-Trick:

  1. Serge Kaldany (France)
  2. Jan Vlcek (Czech Republic)
  3. Milan Benda (Czech Republic)
  4. Joel Roset (Spain)
  5. Max Kerkhoff (Germany)
  6. Karim Daouk (Switzerland)
  7. Dimitar Dimitrov (Bulgaria)
  8. Alexander Trenner (Austria)
  9. Tina Aeberli (Switzerland)
  10. Jeremy Masselis (France)
  11. Paloma Mayo (Spain)
  12. Julien Romiti (Belgium)

Open Circle Contest:

  1. Milan Benda (Czech Republic)
  2. Jakob Wagner (Germany)
  3. Tina Aeberli (Switzerland)
  4. Max Kerkhoff (Germany)

Manually Entered Results

Results 9e Open de France de Footbag

Open Doubles Net 

1. Florian Goetze / Eurik Lindner 
2. Andreas Wolff / Uli Haase 
3. Ales Pelko / Jaka Stare 
4. Chris Loew / Hannes Daniel 
5. Greg Lima / Arthur Ledain
6. Lino Landau / Marc Brunet 
7. Miquel Clemente / Eric Fontenau 
8. Yassin Khateeb / Sebastien Duchesne 
9. Yves Kreil / Antonio Fritsch 
10. Markus Portenkichner / Amaya Straeten 
11. Vincent Rousseau / Grischa Tellenbach 
12. Irena Marc / Lena Mlakar 
13. Mouss Kabbal / Milan Ardalic 
14. Justin Eichenlaub / Jonas Thull 
15. Karim Daouk / Yves Mingard 
16. Hakan Hellberg / Ludovic Lacaze 
17. Arnaud Saniez / Olivier Baillon 
18. Ville Laasko / Oxana Prihotko 
19. Helena Schlichting / Lisa Amengual 
20. Gabriel Marquina / Jeanne Plaud 
21. Robinson Sustrac / Augustin Tiffou 

Open Singles Net 

1. Andreas Wolff 
2. Florian Goetze 
3. Ales Pelko 
4. Chris Loew 
5. Yassin Khateeb 
6. Miquel Clemente 
7. Greg Lima 
8. Markus Portenkirchner 
9. Eurik Lindner 
10. Lino Landau 
11. Sebastien Duchesne 
12. David Chaabanes 
13. Justin Eichenlaub 
14. Antonio Fritsch 
15. Amaya Straeten 
16. Yves Kreil 
17. Arthur Ledain 
18. Mouss Kabbal 
19. Oxana Prihotko 
20. Gabriel Marquina 
21. Jaka Stare 
22. Ludovic Lacaze 
23. Ville Laasko 
24. Hakan Hellberg 
25. Eric Fontenau 
26. Karim Daouk 
27. Yves Mingard 
28. Hannes Daniel 
29. Milan Ardalic 
30. Jonas Thull 
31. Arnaud Saniez 
32. Olivier Baillon 

Mixed Doubles Net 

1. Oxana Prihotko / Andreas Wolff 
2. Irena Marc / Ales Pelko 
3. Myriam Carrier / Greg Lima 
4. Helena Schlichting / Hakan Hellberg 
5. Lena Mlakar / Jaka Stare 
6. Beatrice Jaeger / Miquel Clemente 
7. Lisa Amengual / Arthur Ledain 
8. Jeanne Plaud / Gabriel Marquina 

Women?s Doubles Net 

1. Irena Marc / Lena Mlakar 
2. Helena Schlichting / Myriam Carrier 
3. Lisa Amengual / Johanna Nigisch 

Women?s Singles Net 

1. Irena Marc 
2. Lena Mlakar 
3. Helena Schlichting 
4. Lisa Amengual 
5. Myriam Carrier 
6. Jeanne Plaud 

Intermediate Singles Net 

1. Robinson Sustrac 
2. Alain Custivic 
3. Sven Depoilly 
4. Yoann Vinchon 
5. Yann Saletes 
6. Robin Püchel 
7. Sébastien Maillet 
8. Laurent Cornu 
9. Julien Appolonio 

Intermediate Doubles Net 

1. Yann Saletes / David Chabannes 
2. Robin Püchel / Sven Depoilly 
3. Alain Custivic / Laurent Cornu 
4. Mauro Wildhaber / Julien Appolonio 

Mini-Net / Foot-C 

1. Gerg Lima / Arthur Ledain 
2. Lino Landau / Grischa Tellenbach 
3. Jakob Wagner / Franck Remy 
3. Ales Pelko / Jaka Stare 

Open Singles Freestyle 

1. Serge Kaldany 
2. Karim Daouk 
3. Jakob Wagner 
4. Milan Benda 
5. Jan Struz 
6. Max Kerkoff 
7. Alexander Trenner 
8. Yves Mingard 
9. Sebastien Duchesne 
9. Arthur Ledain 
9. Jan Vlcek 
9. Pavel Cerveny 
13. Augustin Tiffou 
13. Julien Appolonio 
13. Jeremy Masselis 
13. Slava Sidorin 
17. Christopher Lanrdorfer 
17. Julien Romiti 
17. Klemenz Längauer 
17. Robin Püchel 

Women?s Singles Freestyle 

1. Tina Aeberli 
2. Oxana Prihotko 
3. Jana Sassakova 
4. Johanna Nigisch 
5. Paloma Mayo 

Intermediate Singles Freestyle 

1. Martin Wallner 
2. Alain Custivic 
3. Nenad Kovjenic 
4. Karim Mraz 
5. Sebastien Maillet 

Open Doubles Freestyle 

1. Jan Struz / Pavel Cerveny 
2. Serge Kaldany / Arthur Ledain 
3. Jana Sassakova / Laurent Cornu 
4. Yves Kreil / Antonio Fritsch 
5. Robinson Sustrac / Thomas Sustrac 
6. Christopher Lanrdorfer / Klemenz Längauer 

Shred 30 

1. Serge Kaldany 220.8 
2. Max Kerkoff 177.3 
3. Tina Aeberli 173.6 
4. Jakob Wagner 162.5 
5. Milan Benda 158.4 
6. Maxime Boucoiran 152.6 
7. Sebastien Duchesne 148.2 
8. René Ruhr 144.6 
9. Dimitar Dimitrov 139.4 
10. Alexander Trenner 134.7 
11. Karim Daouk 131.8 
12. Jeremy Masselis 115 
13. Julien Romiti 112 
14. Oxana Prihotko 105 
15. Yves Mingard 83 
16. Julien Appolonio 71 

Big 1 

1. Serge Kaldany ? Quantum Ducking Torque = Quartz 
2. Milan Benda ? Blurry Barroque 
3. Dimitar Dimitrov ? Symposium Tapping Reverse Swirling Toe 
4. Joel Roset ? Triple Around The World 
5. Karim Daouk ? Montage 
6. Augustin Tiffou ? Predator 
7. Tina Aeberli ? Whirlwind 
8. Maxime Boucoiran ? Paradox Whirling Swirl 
9. Alexander Trenner ? Ripwauxpin
10. Julien Romiti ? Pixie Torque 
11. René Rühr ? Whirr 
12. Slava Sidorin ? Ducking Symposium Doubles Legover 
13. Julien Appolonio ? Pixie Double Legover 

Sick 3 

1. Serge Kaldany ? Quantum Ducking Mirage > Pixie Ducking Whirl > Paradox 
Miraging Flail 
2. Jan Vlcek ? Ripped Warrior > Food Processor > Ducking Swirl 
3. Milan Benda ? Jany Walker > Food Processor > Superfly 
4. Joel Roset ? Pixie Double Legover > Terraging Legover > Dolomite
5. Max Kerkoff ? Jany Walker > Blurry Drifter > Blurrier 
6. Karim Daouk ? Blurry Drifter > Blurry Whirl > Paradox Whirling Swirl 
7. Dimitar Dimitrov ? Symposium Quantum Mirage > Symposium Whirl > PS Whirl 
8. Alexander Trenner ? Sumo > Phoenix > PS Whirl 
9. Tina Aeberli ? Blurry Whirl > PS Whirl > Whirling Swirl 
10. Jeremy Masselis ? Paradox Double Legover > Double ATW inside > Symposium 
Whirl 
11. Paloma Mayo ? Legbeater > Paradox Whirl > Spinning Osis 
12. Julien Romiti ? Paradox Whirl > Paradox Mirage > Legbeater 

Circle 

1. Milan Benda 
2. Jakob Wagner 
3. Tina Aeberli 
4. Max Kerkoff

Related Photos:
Related Videos:
Event Details:
SCHEDULE

Wednesday 31.10.2007

Regular Training Session
19H00-20H30 	Gym Marcel Cerdan
                5-7, rue Eugène Oudiné ? 75013 Paris
                M°14 ?Bibliothèque Francois Mitterrand?
                or Bus 62 ?Patay-Tolbiac? or Bus 27+132 ?Oudiné?

Players Registration Party
21h00-01h00 	Bar ?Shannon River?
		153 rue du Chevaleret ? 75013 Paris
		M°14 ?Bibliothèque Francois Mitterrand? 
                or M°6 ?Chevaleret?

Thursday 01.11.2007 ? NO FREESTYLE

Club House
09h00-10h00	Breakfast + late registration Singles Net
10h00		Registration for Singles Net is closed
10h00-10h15	Player?s Meeting Singles Net (Open, Women and 
                Intermediate) This is mandatory for all players. 
                no show = scratch
13h00-15h00	Lunch

Bourneville
10h30-11h00 	Warm-up
11h00		Kick-off Open Singles Net
                Open ? Single Elimination With 32 Players

4bis Choisy
10h30-11h00 	Warm-up
11h00		Kick-off Open, Women and Intermediate Singles Net
                Women ? Pools + Single Elimination Up To finals included
                Intermediate ? pools + single elimination up to final included
                Open ? Single Elimination With 32 Players
20h00-21h00	Open Singles Net Finals


Friday 02.11.2007

Club House
09h00-10h00	Breakfast + late registration Doubles Net
10h00		Registration for Doubles Net is closed
10h00-10h15	Player?s Meeting Doubles Net (Open and Intermediate) 
                This is mandatory for all players. no show = scratch
13h00-15h00	Lunch
15h00-15h30	Freestyle late registration

Thomas Mann
10h30-11h00	Warm-up
11h00		Kick-off Open Doubles Net
11h00-18h00 	pools + elimination rounds up to 1/4-finals included


4bis Choisy
10h30-11h00	Warm-up
11h00		Kick-off intermediate Doubles Net
11h00-16h30 	Pools + elimination rounds up to finals included
11h00-17h00	Freestyle shred zone
17h00-20h00 	Freestyle 1st round routines intermediate, team and open 
                + intermediate finals


Saturday 03.11.2007 

Club House
09h00-10h00	Breakfast + late registration Mixed Doubles Net
10h00		Registration for Mixed Doubles Net is closed
10h00-10h15	Player?s Meeting Mixed Doubles Net. This is mandatory for all
                players. no show = scratch
13h00-15h00	Lunch
21h30-23h30	Diner

Bourneville
10h30-11h00	Warm-up
11h00		Kick-off Mixed Doubles Net
11h00-13h30	Mixed doubles net pool play
11h00-13h30	Open Singles Net consolation rounds AND 3RD PLACE
14h30-17h00	Open Doubles Net consolation rounds
14h30-17h00	Women doubles net

4bis Choisy
10h30-11h00	Warm-up
11h00		Kick-off Mixed Doubles Net
11h00-13h30	Mixed doubles net pool Play
15h00-17h00	Shred 30, Sick 3 + Big 1
17h30-18h15	Open Doubles Net ½ Finals 1
18h15-19h00	Open Doubles Net ½ Finals 2
19h00-20h00	Freestyle Finals Team, Women and Open
20h00-21h00	Open Doubles Net Final

Sunday 04.11.2007 ? NO CLUB HOUSE

Bourneville
11h30-12h00	Warm-up
12h00-12h45	Mixed Doubles Net ½  finals 1
12h45-13h30	Mixed Doubles Net ½ finals 2
13h30-14h15	Open Doubles Net 3rd place
14h15-15h00	Mixed Doubles Net 3rd place
15h00-15h45	Mixed Doubles Net finals 

4bis choisy
12h00-15h30	Circle qualification rounds
16h00-16h30	Circle finals
16h30-17h00	Awards ceremony


VENUES

GYM 1 ? 4BIS CHOISY
4BIS AVENUE DE CHOISY
75013 PARIS
M°7 OR T3 ?PORTE CHOISY?

GYM 2 ? BOURNEVILLE (NOT ON FRIDAY)
5-9, RUE DU DOCTEUR BOURNEVILLE
75013 PARIS
M°7 OR T3 ?PORTE D?ITALIE CHOISY?

GYM 3 ? THOMAS MANN (ONLY ON FRIDAY)
RUE DES CADETS DE LA FRANCE LIBRE
75013 PARIS
M°14 OR BUS 62 ?BIBLIOTHÈQUE FRANÇOIS MITTERRAND?

CLUB HOUSE CARPENTIER (NOT ON SUNDAY)
81, BOULEVARD MASSÉNA
M°7 OR T3 "PORTE DE CHOISY?

Created Friday, July 6th, 2007, 06:41am (PDT); last update Thursday, April 3rd, 2008, 08:18am (PDT).
Copyright © 2018, International Footbag Players' Association, Inc., a U.S. 501(c)(3) non-profit corporation. All rights reserved. PRIVACY POLICY DONATE NOW